Urologia

Wyznaczamy standardy

Poradnia urologiczna Centrum Medycznego Vigor Med, to jeden z naszych najbardziej rozbudowanych działów opieki medycznej.
Decydując się ma podjęcie leczenia urologicznego w Vigor Med mają Państwo gwarancję opieki specjalistów pogłębiających swoją wiedzę i umiejętności na szkoleniach i sympozjach organizowanych w kraju i na świecie. Wśród członków naszego zespołu są lekarze posiadający prestiżowy tytuł Fellow of the European Board of Urology.

W poradni urologicznej zajmujemy się diagnostyką, konsultacjami i leczeniem w zakresie urologii oraz andrologii.

Od lat zajmujemy się pacjentami obu płci z chorobami układu moczowo-płciowego. Każdego dnia w naszych gabinetach dokonujemy konsultacji do zabiegów mało inwazyjnych i urologii jednego dnia, którym pacjenci mogą się poddać w naszym Centrum.

Znaczną część zabiegów wykonujemy z zastosowaniem metod małoinwazyjnych. Swoją pracę opieramy głównie na rozwiązaniach stosowanych w endourologii. W obrębie męskich narządów płciowych zapewniamy leczenie nowoczesnymi metodami laserowymi.

W ramach urologii oraz andrologii wykonujemy:

  • diagnostykę i leczenie kamicy z wykorzystaniem laserowych zabiegów URS,
  • diagnostykę oraz zabiegi usunięcia stulejki,
  • diagnostykę i leczenie wodniaków jądra,diagnostykę oraz
  • leczenie zaburzeń czynności hormonalnej i rozrodczej jąder,
  • diagnostykę zakażeń układu moczowo – płciowego,
  • diagnostykę i leczenie zmian rozrostowych gruczołu krokowego,
  • diagnostykę nowotworów jąder i prostaty, w tym biopsje w znieczuleniu miejscowym – również w ramach kontraktu NFZ
  • diagnostykę nowotworową układu moczowego,  (guzy pęcherza)
  • diagnostykę przedoperacyjną żylaków powrózków nasiennych,

MĘSKIE SPRAWY - CHIRURGIA UROLOGICZNA

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych odprowadzających krew z jądra oraz moszny i tworzących w worku mosznowym oraz ponad nim tzw. splot wiciowaty.

Tworzenie się żylaków związane jest głównie z anatomią. Lewa żyła jądrowa jest znacznie dłuższa od prawej, jest ona jednym z najdłuższych naczyń w ciele mężczyzny, ponadto uchodzi do lewej żyły nerkowej pod kątem prostym, co powoduje w miejscu jej ujścia przepływ turbulentny i znacznie utrudnia spływ krwi z lewego jądra. Jeśli mężczyzna dodatkowo ma niewydolne zastawki żylne lub cierpi na ich wrodzony brak, bardzo łatwo dochodzi do znacznych utrudnień w odpływie krwi z lewej części moszny, co prowadzi do stopniowego poszerzania żył splotu wiciowatego i tworzenia żylaków po stronie lewej.
Brak prawidłowo funkcjonujących zastawek żylnych i poszerzenie naczyń umożliwia wsteczny (odwrócony) przepływ krwi żylnej z jamy brzusznej do jąder, szczególnie nasilający się przy napinaniu mięśni brzucha, co ma miejsce podczas większości aktywności fizycznych.
Prowadzi to do niedotlenienia komórek jąder oraz do podwyższenia ich temperatury, która w warunkach prawidłowych powinna być o około 2 stopni C niższa niż w pozostałych częściach ciała.
W efekcie może to prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych w mosznie i okolicach pachwinowych oraz do upośledzenia tworzenia i dojrzewania plemników, co skutkuje zaburzeniami płodności, a w skrajnych przypadkach całkowitą bezpłodnością.
W naszym centrum wykonujemy warikocelektomię mikrochirurgiczną. Jest to zabieg mikrochirurgicznego zaopatrzenia żylaków powrózka nasiennego uważany za najskuteczniejszy sposób leczenia tej choroby. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie) i jednoczesnym miejscowym.

Stulejka

Stulejka jest schorzeniem wrodzonym lub nabytym, polegającym na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) odprowadzenie napletka poza żołądź prącia zarówno we wzwodzie, jak i w stanie spoczynku.
Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek udaje się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje to ucisk i ból.

Zabieg usunięcia stulejki jest niewielkim zabiegiem urologicznym. Wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym, podczas którego operator nakłuwa kilkakrotnie okolice podstawy prącia w celu podania znieczulenia. Zabieg ten w naszym Centrum możemy wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

W trakcie zabiegu wycinany jest nadmiar napletka na wysokości rowka zażołędnego. Po zaopatrzeniu krwawiących naczyń pozostała skóra prącia zostaje przyszyta do skóry poniżej rowka zażołędnego. Standardowo stosuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się i samoistnie wypadają po 3–4 tygodniach. Dzięki temu nie ma potrzeby ich usuwania.
Czas zabiegu wynosi około 40 minut. Po zabiegu pacjent ma nałożony na prącie opatrunek, który w większości wypadków należy zmienić następnego dnia w godzinach popołudniowych. Zabieg nie jest zwykle związany z koniecznością hospitalizacji i w niedługim czasie po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.