Okulistyka
Wyznaczamy standardy
Dokładamy również wszelkich starań, by nasi lekarze stale rozwijali swoją wiedzę i umiejętności, stąd też regularnie biorą oni udział w szkoleniach i konferencjach naukowych odbywających w Polsce i za granicą. W ten sposób staramy się, aby wykonywane w naszym Ośrodku badania i procedury lecznicze były na najwyższym, europejskim poziomie i spełniały oczekiwania wszystkich pacjentów.
Gabinety okulistyczne i salon optyczny
Pacjenci korzystający z opieki w naszym Ośrodku mają zagwarantowane podstawowe oraz szczegółowe badania okulistyczne połączone z konsultacją lekarza specjalisty pozwalające na profesjonalną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie – rówież operacyjne.
W naszej placówce prowadzony jest salon optyczny zapewniający okulary w przystępnych cenach o doskonałej jakości oprawek i szerokiej gamie soczewek.
Badania okulistyczne w Vigor Med
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Badanie wykonuje się bez podania kropli lub z podaniem środków rozszerzających źrenice, jeśli konieczna jest ocena soczewki. Ich skutkiem może być krótkotrwałe pogorszenie widzenia, dlatego zaleca się, aby pacjent po badaniu nie prowadził pojazdów mechanicznych i wrócił do domu w towarzystwie innego kierowcy.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Do jego wykonania NAJCZĘŚCIEJ niezbędne jest podanie pacjentowi kropli rozszerzających źrenice. Ich skutkiem może być krótkotrwałe pogorszenie widzenia, dlatego zaleca się, aby pacjent po badaniu nie prowadził pojazdów mechanicznych i wrócił do domu w towarzystwie innego kierowcy.
Badanie odbywa się za pomocą aparatu zwanego polomierzem. W trakcie badania pacjent sygnalizuje za pomocą ręcznego przycisku moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu – pozwala to ocenić zakres przestrzeni widzianej przez pacjenta. Każde oko badane jest oddzielnie. Dokładna ocena pola widzenia wymaga współpracy i zaangażowania ze strony badanego. Pacjent musi przez cały czas badania patrzeć w jeden punkt i skupiać uwagę, aby nie przeoczyć pojawiającego się światła.
Wynik badania perymetrycznego przedstawia się w formie graficznej – w postaci mapy, na której ubytki w polu widzenia, w zależności od ich nasilenia, zaznacza się w różnych odcieniach szarości. Badanie wykorzystuje się do diagnostyki i monitorowania jaskry, w diagnostyce chorób nerwu wzrokowego i zaburzeń neurologicznych.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Uciążliwość dla chorego może stanowić czas jego trwania oraz konieczność ciągłego skupiania uwagi.
🗸 Wskazane jest, aby chory zgłaszał się na badanie wypoczęty.
🗸 Konieczne może być zabranie ze sobą okularów do czytania.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Metoda badania jest kontaktowa, jednak szybka i bezbolesna
W tym celu wykorzystywany jest komputerowy tonometr bezkontaktowy. Metoda bezkontaktowa używa do pomiaru podmuchu powietrza, który powoduje odkształcenie rogówki. W naszym Ośrodku dysponujemy aparatami Japońskiej firmy Topcon. Najnowszy aparat TRK2P wykonuje pomiar ciśnienia śródgałkowego skorygowany o pomiar grubości rogówki, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z jaskrą i nadciśnieniem ocznym.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Metoda jest bezbolesna, a delikatny dyskomfort przy podmuchu powietrza odczuwany przez niektórych pacjentów jest minimalny.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Badanie to jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla pacjenta
Treść akordeonu
🗸 Jest to badanie kontaktowe
🗸 Badanie wymaga zmycia makijażu i zdjęcia soczewek kontaktowych
🗸 Czasami po badaniu u pacjenta może wystąpić przejściowe nieostre widzenie lub zaczerwienienie ok
Pomiar długości gałki ocznej wykonywany jest za pomocą biometru optycznego IOL- Master firmy Zeiss. Równocześnie dokonywane są pomiary krzywizny rogówki (keratometria). Na podstawie uzyskanych danych wyliczana jest moc soczewki wewnatrzgalkowej.
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Nie wymaga podawania kropli rozszerzających źrenice
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Nie wymaga podawania kropli rozszerzających źrenice
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Wymaga podawania kropli rozszerzających źrenice
🗸 Badanie wymaga współpracy (rzadko wykonywane u dzieci)
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Wymaga kropli rozszerzających źrenice
UWAGI PRAKTYCZNE
🗸 Wymaga podawania kropli rozszerzających źrenice
Operacje zaćmy
w Vigor Med
W naszym Centrum wykonujemy operacje usunięcia zaćmy. Posiadamy umowę z NFZ na refundowane zabiegi. Okres oczekiwania na zabieg od dnia zgłoszenia się ze skierowaniem do naszego ośrodka nie przekracza 30 dni. Wykonujemy również zabiegi komercyjne z wykrzystaniem soczewek premium.
Co to jest zaćma?
Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka, które postępuje wraz z upływem czasu i skutkuje pogorszeniem widzenia. Najczęściej ten problem dotyczy osób powyżej 50. roku życia i jest wynikiem zmian w obrębie tkanek oka spowodowanych starzeniem się organizmu. Zdarza się również, że zaćma jest wrodzona lub nabyta – może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków (np. preparatów sterydowych), chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzycą) lub urazami
Jakie są ojawy zaćmy?
- zamglone lub rozmazane widzenie
- gorsze widzenie w nocy lub przy jasnym świetle
- osłabienie widzenia barw
- jednooczne dwojenie
- rozszczepienie świateł
- pojawienie się lub zmiana istniejącej wady refrakcji (konieczność częstego zmieniania okularów)
Jak wyleczyć zaćmę?
Trwają badania nad sposobami leczenia zachowawczego zaćmy, jednak obecnie jedynym skutecznym rodzajem leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Nie każde zmętnienie soczewki od razu kwalifikuje się do jej usunięcia. Wskazaniem do usunięcia zaćmy jest pogorszenie widzenia istotnie przeszkadzające w życiu codziennym lub pracy. Zabieg usunięcia zaćmy jest zabiegiem planowym, stąd możliwe jest ustalenie dogodnego dla pacjenta czasu jego wykonania.
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy
Każdy pacjent zainteresowany zabiegiem usunięcia zaćmy musi przejść wizytę kwalifikacyjną, w trakcie której wykonywany jest szereg badań okulistycznych oraz wyliczana jest moc i wybierany rodzaj soczewki wszczepianej później, w trakcie zabiegu.
UWAGI PRAKTYCZNE
- Warunkiem niezbędnym do zapisania pacjenta na tego typu wizytę jest posiadanie skierowania od lekarza okulisty
- Pacjent bez skierowania może umówić się na wizytę do okulisty również w naszym Ośrodku
- W celu przeprowadzenia pełnego badania okulistycznego, w trakcie wizyty, pacjentowi podawane są krople powodujące rozszerzenie źrenic. Skutkiem ich działania może być krótkotrwałe pogorszenie widzenia, dlatego zaleca się, by pacjent po opuszczeniu Ośrodka nie prowadził pojazdów mechanicznych i wrócił do domu w towarzystwie innej osoby dorosłej
- Całkowity czas trwania wizyty kwalifikacyjnej, z uwagi na konieczność wykonania specjalistycznych badań, może wynosić około 2 godzin
- Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji, najczęściej tego samego dnia otrzymuje konkretny termin zabiegu oraz wszystkie potrzebne informacje i dokumenty.
- Jednocześnie lekarz, mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta, może podjąć decyzję o rezygnacji lub odroczeniu zabiegu, bądź zalecić wykonanie zabiegu w ośrodku wyższej referencji.
Przygotowanie do zabiegu
- W dniu zaplanowanej operacji należy zgłosić się w naszym Ośrodku o wyznaczonej wcześniej godzinie
- 5 godzin przed wyznaczoną godziną przybycia do centrum na zabieg pacjent nie powinien spożywać posiłków
- Pacjent musi pamiętać o zażyciu wszystkich leków, w szczególności leków na nadciśnienie tętnicze
- Wyjątek stanowią doustne leki obniżające poziom cukru oraz insulina, których nie wolno zażyć pacjentom z cukrzycą, z uwagi na zalecany wcześniej brak posiłku
- Konieczne jest zapewnienie pacjentowi towarzystwa osoby dorosłej, która przywiezie pacjenta na zabieg oraz spędzi z nim 24 godziny po operacji. Jest to istotne, ponieważ po zabiegu i znieczuleniu ocena sytuacji i reakcje pacjenta przez pewien czas mogą być słabsze niż zazwyczaj
- Przewidywany czas pobytu na oddziale wynosi około 4-5 h
Zabieg usunięcia zaćmy
Operacja usunięcia zaćmy wykonywana jest w warunkach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym (kroplowym), w obecności wykwalifikowanego zespołu anestezjologicznego i trwa zazwyczaj od 15-30 minut.
Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się metodą fakoemulsyfikacji, która polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków. W jej miejsce, przez niewielkie nacięcie o szerokości od 2 do 3 mm wszczepia się sztuczną, zwijalną soczewkę.
W naszym Ośrodku używamy renomowanych, sprawdzonych niemieckich soczewek wewnątrzgałkowych Aspira-aA koncernu HumanOptics lub Polylens AS66 firmy Polytech. W ramach zabiegów refundowanych przez NFZ wszczepiamy:
- soczewki jednoogniskowe
- jednoogniskowe soczewki toryczne
Pacjenci decydujący się na zabieg odpłatny (komercyjny) mają możliwość wyboru soczewek z grupy premium, stosowanych w jednoczesnym leczeniu zaćmy i wad refrakcji takich jak astygmatyzm i prezbiopia.
Zaawansowana technologia tych soczewek pozwala na całkowitą niezależność od okularów na wszystkich dystansach po zabiegu
Po operacji
Już następnego dnia po zabiegu odbywa się pierwsza wizyta kontrolna, podczas której lekarz sprawdza stan zoperowanego oka oraz udziela pacjentowi wszelkich informacji dotyczących jego ochrony i pielęgnacji
Drugą obowiązkową wizytę kontrolną, refundowaną przez NFZ, pacjent odbywa w wyznaczonym terminie. Termin ten przypada w okresie od 14 do 28 dnia po zabiegu.
Bezpośrednio po zabiegu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza
- obligatoryjnie zakraplać operowane oko lekami zgodnie z przekazaną instrukcją i schematem
- nie należy dotykać i pocierać zoperowanego oka
- oko należy chronić przed wpływem promieniowania słonecznego
Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 4 tygodni (czynniki indywidualne), dlatego też zaleca się unikania wysiłku fizycznego w tym czasie.
Efekty operacji
Głównym celem operacji jest poprawa jakości widzenia, co bezpośrednio przekłada się na znaczne poprawienie komfortu życia.
Pamiętać należy, że czas gojenia się oka po operacji jest kwestią indywidualną, jednak u większości pacjentów efekt wykonanej operacji (poprawa widzenia) następuje bardzo szybko.
Stabilizacja widzenia po zabiegu następuje po okresie około 4 – 5 tygodni. W tym czasie możliwy jest dobór okularów do czytania.